Dlaczego sporządzenie prawidłowego projektu instalacji fotowoltaicznej jest tak istotne?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się sporą popularnością w naszym kraju już od dłuższego czasu. Trudno jest się temu zresztą dziwić – prawidłowo sporządzone projekty instalacji fotowoltaicznych pozwalają bowiem użytkownikom na pełne uniezależnienie się od dostawców prądu. Sam obiekt staje się przy tym bardziej przyjazny dla środowiska, redukując emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Co więcej, panele, opracowane przez wiodących producentów, odznaczają się wieloletnią efektywnością oraz znakomitą wytrzymałością na wszelkie czynniki szkodliwe. Należy jednak pamiętać, że każda instalacja powinna zostać zaprojektowana indywidualnie, w oparciu o miejsce montażu oraz ogólne zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy temat projektowania fotowoltaiki.

Na czym polega sporządzanie projektu?

Sporządzaniem projektów instalacji fotowoltaicznych zajmują się specjalistyczne firmy, wykorzystujące w tym celu nowoczesne oprogramowania, na przykład PV Sol Expert. Pierwszym krokiem jest tu zebranie kluczowych danych, dotyczących rodzaju i wymiarów dachu, położenia budynku względem Słońca, średniego zużycia energii oraz poszycia dachu. To właśnie na ich bazie, specjaliści są w stanie stworzyć cyfrowy model budynku. Po uwzględnieniu elementów mocujących oraz położenia obiektu, projektant ustala zalecaną moc instalacji, dobierając przy tym poszczególne jej komponenty. Na tym etapie ocenia się również, pod jakim kątem należy zamontować panele. Dzięki temu, możliwe staje się dobranie najskuteczniejszych rozwiązań dla każdego klienta, bez ryzyka popełnienia jakichkolwiek błędów instalacyjnych.

Kluczowe kwestie, związane z projektowaniem instalacji

Przygotowując projekty instalacji fotowoltaicznych, należy uwzględnić szereg istotnych czynników, od których zależeć będzie ogólna efektywność całego systemu. Pierwszym z nich jest moc instalowanych modułów. Miejsca słabo oświetlone mogą bowiem wymagać montażu potężniejszych komponentów, niż w przypadku dobrze nasłonecznionych części dachu. Nie bez znaczenia jest tu również samo rozmieszczenie modułów. Także i lokalizacja budynku ma szczególny wpływ na projekt instalacji – obecność pobliskich drzew lub domów również może bowiem zaburzyć efektywność paneli. Z tego też powodu, sporządzenie projektu powinniśmy zlecić wyłącznie firmom zaufanym, o wieloletnim doświadczeniu.