Fototapety

W latach 80. ubiegłego wieku, by stać się szczęśliwym posiadaczem fototapety trzeba było się wybrać do wschodnich Niemiec. Fototapety wnosiły do naszych mieszkań powiew wielkiego świata. Dzisiaj znów wróciły do łask, choć zdobiące je obrazy zdecydowanie różnią się od tych sprzed lat, dzięki czemu już nie kojarzą się z kiczem czy złym gustem. Swój powrót zawdzięczają rozwojowi technologii, która pozwala na wykonywanie w dobrej jakości dużych fotografii.

Coraz rzadziej oklejamy tapetą wszystkie ściany pomieszczenia, zwykle dekoruje ona tylko jedną, którą chcemy wyeksponować, więc fototapeta idealnie się do tego celu nadaje. Kiedyś nie było możliwości wybrania dowolnego rozmiaru fototapety, obecnie ich producenci dostosują go do naszych wymagań i potrzeb. Możemy mieć wpływ nie tylko na wielkość tapety, ale też jej wzór. Jeżeli mamy własne zdjęcia wykonane w dobrej rozdzielczości, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przerobić je na fototapetę. Obecnie produkowane fototapety są bardzo wytrzymałe, długo zachowują intensywne kolory, łatwo je nałożyć i zdjąć, a klej nie niszczy ściany. Obecnie do wyboru mamy fototapety lateksowe, foliowe i winylowe. Warto wiedzieć, na którą z nich się zdecydować, by spełniła nasze oczekiwania. Do najtańszych zaliczane są fototapety foliowe, mogą być one różnej jakości, dlatego warto się tym zainteresować zanim dokonamy zakupu. To rodzaj naklejki, dlatego musi być klejona na bardzo gładkiej powierzchni, by wyglądała dobrze. Bardziej nadaje się do ozdabiania drzwi czy luster niż nieidealnie prostych ścian.

Do nałożenia na ścianę przeznaczone są fototapety lateksowe. Ich tył wykonany z lateksu, z domieszką papieru sprawia, że ściana oddycha i nie jest narażona na pleśń czy grzyby. Najbardziej trwała, ale dosyć trudna w montażu jest fototapeta winylowa. Jest również najgrubsza, dlatego może być położona nawet na nierównej ścianie, ponieważ ukryje wszelkie niedoskonałości. Dawniej fototapety zdobiły krajobrazy, które przedstawiały niedostępny wówczas dla nas świat, obecnie może się na nich pojawić wszystko, co tylko podpowiada nam nasza wyobraźnia.