Jak odmienić tekturowe pudełko za pomocą okleiny meblowej?

Każdy z nas ma w domu zalegające gdzieś w kącie opakowania z tektury albo też ozdobne kartony, których wzór już dawno się znudził. Pozostają nam dwa wyjścia: wyrzucić je do makulatury albo dokonać ich całkowitej przemiany. Nie potrzebujemy do tego ani wielkich nakładów, ani też czasu. Wystarczy pomysł oraz kilka dodatków. Nawet jeżeli uważacie, że nie macie zdolności manualnych, warto spróbować.

Efekty mogą zadziwić, bo tekturowe pudełko odmieni się w kilka minut jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wystarczy tylko pomysł, kilka biurowych narzędzi i odrobina czasu. Spektakularny efekt osiągnie się zaś za pomocą… meblowej okleiny. 

Czego potrzebujemy?

Żeby w kilka minut odmienić tekturowe pudełka należy odpowiednio się przygotować. Można wybrać ozdobny papier albo… kupić okleinę meblową. Ta druga ma tę zaletę, że występuje w różnych wzorach i kolorach: od wizerunku drewna i desek, poprzez różnorodne obrazy, geometryczne i roślinne kształty, aż po marmurowe i minimalistyczne grafiki. Ponadto warstwa wewnętrzna ma już klej. Jeżeli już upatrzymy sobie odpowiednią i trafi ona do naszych rąk, przygotowujemy się do działania. Poza okleiną (lub papierem) potrzebne są nam jeszcze: ołówek, linijka, nożyczki, nożyk introligatorski (sprawdzi się w docinaniu) i szmatka.

Oklejanie kartonu

Na początku należy wymierzyć karton i wyciąć odpowiadający mu kwadrat lub prostokąt z okleiny (można dodać po ok. 1 cm z każdej strony, jeśli chcemy zawinąć nadmiar do środka). Kolejny krok to oklejanie. Robimy to powoli, na początku odklejając tylko początek papieru i przesuwając dalej. Przyklejamy całość, wygładzając okleinę szmatką. Dzięki temu pozbędziemy się nierówności i bąbli powietrza. Na zakończenie wszystkie nieregularne brzegi docinamy nożykiem. Po takim zabiegu opakowanie z tektury nabierze zupełnie innego wyglądu!

Metamorfoza w kilka minut

Stare tekturowe pudełko nie musi nas drażnić swoim wyglądem albo wzorem, który nie pasuje do wystroju. Możemy odmienić je samodzielnie, budząc naszą kreatywność i wykorzystując dostępne materiały. Warto spróbować.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *