Konserwacja okien: przegląd techniczny i test szczelności

Śnieg, deszcz, wilgoć oraz wiatr to te warunki atmosferyczne, które działają negatywnie na okna. Właśnie dlatego po okresie zimowym warto zrobić przegląd techniczny nie tylko samochodu, ale także okien i sprawdzić ich szczelność.

Jak zadbać o okna aluminiowe po zimie?

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się okna aluminiowe, które są nie tylko trwałe i energooszczędne, ale także bardzo nowoczesne. Takie okna nie są trudne w pielęgnacji, ani konserwacji, dlatego aby zadbać o nie po zimie wystarczy zwykle specjalny zestaw konserwacyjny, który można zakupić u producenta. Okna aluminiowe oczywiście należy dokładnie umyć po zimie wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się tutaj ściereczki z mikrofibry lub szmatki bezszwowe, bawełniane.

Czyszczenie, przegląd techniczny i test szczelności

W zależności od materiału, z którego wykonane jest okno, proces czyszczenia może się różnić. Warto zwrócić uwagę na kartę produktu, gdzie zwykle zaprezentowane są wszelkie zasady, dotyczące konserwacji konkretnego rodzaju okien. Przykładowo, w przypadku okien z PCV można używać tylko takich środków, które nie mają w sobie związków chemicznych lub rozpuszczalników. Po umyciu okien należy zrobić przegląd techniczny, czyli sprawdzić, czy ruchome elementy nie obluzowały się. Warto także wykorzystać smar lub wazelinę techniczną. Należy sprawdzić także stan uszczelek i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Ostatnim elementem jest test szczelności, który można wykonać przy pomocy kartki papieru. Kartkę należy włożyć między ościeżnicę i skrzydło. Jeżeli okno jest zamknięte, a kartkę można łatwo wysunąć, to oznacza, że konieczne jest wyregulowanie okuć. Należy jednak zaznaczyć, że w zimie lepiej, aby okno jest bardzo szczelne i nie przepuszcza zimnego powietrza, natomiast w lecie lepiej, aby docisk był słabszy i możliwa była lepsza termoizolacja powietrza.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *