Materac termoelastyczny – nowoczesna technologia dla udanego wypoczynku

Materac termoelastyczny to przykład na to, jak zaawansowana technologia pomaga w komfortowym śnie. Składa się on z materiału, który reaguje na nacisk i temperaturę. Ciepło tułowia przedostaje się do materaca, co sprawia, że perfekcyjnie dopasowuje się on do leżącego człowieka. Często zbudowany jest z dwóch pianek, z których każda ma inne właściwości. Na górze jest ta, która sprawia, że materiał idealnie dopasowuje się do ciała. Dolna ma za zadanie zagwarantować stabilizację. Dzięki temu ciało użytkownika ma wiele punktów podparcia. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu kręgosłup i biodra w czasie nocy są odciążone. Po położeniu się na materacu, następuje charakterystyczne, trwające jedynie kilka sekund, zjawisko zapadania się. Ciało jest otulone. Oczywiście po zakończeniu snu, materac wraca do pierwotnego kształtu i swojej twardości.

Początki kosmicznych materacy

O tym, jak bardzo jest to zaawansowane rozwiązanie, świadczy fakt, że pierwotnie pianka termoelastyczna służyła w latach 70. kosmonautom, którzy brali udział w programach NASA. Trzeba było poczekać, żeby ta rewolucyjna technologia zagościła w naszym życiu codziennym. Wpływ na to miały oczywiście wysokie koszty produkcji. Na szczęście dzięki postępowi i obniżeniu ceny w latach 90., to postępowe rozwiązanie zaczęło być stosowane w innych dziedzinach życia. Dostrzeżono wtedy, że dobrze sprawdzi się w szpitalach, ponieważ zastosowanie nowoczesnych materacy zapobiega odleżynom. Do dziś pianka termoelastyczna jest wykorzystywana w poduszkach ortopedycznych. Na szczęście teraz materace są bardziej dostępne i niemal każdy może pozwolić sobie na sprowadzenie ich do swojego domu.

Dla kogo jest ten materac?

Materac termoelastyczny jest polecany nie tylko osobom mającym problem z kręgosłupem czy biodrami, ale również jest doskonały dla cieszących się pełnią zdrowia. Ponieważ pianka otula śpiącego, nie ma punktowych nacisków na ciało i poprawia się ukrwienie. To doskonałe miejsce do spania dla osób po zabiegach ortopedycznych. Jest też polecany dla par, w sytuacji, gdzie jedna z osób często zmienia pozycję w czasie snu. Ten materac jest idealny dla obolałych po całym dniu pracy pleców, jak również dla ludzi zestresowanych, których mięśnie są ciągle napięte.

Czy to dobry materac dla alergików?

Jego niewielka waga sprawia, że nie ma problemu, aby przenosić go z miejsca na miejsce. W środku nie ma żadnych wolnych przestrzeni, a jednocześnie swobodnie przepływa przez niego powietrze i dzięki temu świetnie odprowadzana jest na zewnątrz wilgoć. Bakterie, pleśń czy roztocze nie mają szans na rozwój w jego wnętrzu. Zapewnia to higieniczny i zdrowy wypoczynek, co jest w szczególności ważne dla użytkowników cierpiących na alergię.

Ten nowoczesny materac użytkowany we właściwy sposób może posłużyć przez długie lata. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie modele są takie same. W zależności od tego ile chcemy przeznaczyć na zakup, na rynku są dostępne te z bardziej gęstej pianki i materace z materiału o mniejszej gęstości, które będą miały większą tendencję do zwijania się i szybszego zużywania. Przy zakupie trzeba pomyśleć o tym, że to inwestycja na długie lata.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *