O czym warto pamiętać decydując się na zadaszenia tarasowe?

Zadaszenia tarasowe to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz korzystać z urokliwego tarasu bez względu na to, jaka pogoda kształtuje się na zewnątrz.

Jak wybrać odpowiednie zadaszenie dla danego typu tarasu? Czy montaż zadaszenia tarasowego wymaga prawnego pozwolenia? Takie wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Zasadzenie tarasowe po odpowiedniej stronie świata

Gdy Twój taras jest zlokalizowany po stronie północnej, wtedy nie powinieneś planować pełnego zadaszenia, ponieważ zmniejszy ono w salonie dostęp do światła dziennego. Biorąc pod uwagę takie położenie tarasu, lepszym rozwiązaniem będą markizy. Rozwiązanie pozwoli Ci na elastyczne regulowanie zadaszeniem w zależności od natężenia promieni słonecznych.

Taras położony na południu warto jak najbardziej zadaszyć, ponieważ promienie słoneczne docierają tam przez wiele godzin. Najbardziej sprawdzi się pełne zadaszenie z blachy lub blacho dachówki. Unikaj w szczególności konstrukcji szklanych, które mogą nagrzać przestrzenie tarasu do bardzo wysokich temperatur.

Do tarasu po stronie wschodniej docierają promienie słoneczne do południa, natomiast po południu na zewnątrz panuje kojący chłód. Taki taras warto zarówno zadaszyć regulowanymi markizami, jak i zamontować pełne zadaszenie tarasowe. Pamiętaj jednak, że w godzinach wieczornych będzie panował półmrok, co w rezultacie zmusi Cię do zapalenia ogrodowego oświetlenia zewnętrznego.

Zachodni taras umożliwia cieszenie się porannym chłodem, natomiast od godzin popołudniowych docierają do niego silne promienie słoneczne. Taras w takiej lokalizacji nie warto zadaszać w pełni, ponieważ skreślisz dogodny dostęp do światła dziennego w innych pomieszczeniach Twojego domu. Biorąc pod uwagę położenie zachodnie, najlepszym rozwiązaniem będą regulowane markizy.

Czy trzeba mieć prawną zgodę na zamontowanie zadaszenia?

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie Prawo Budowlane, nie trzeba mieć pozwolenia na wybudowanie zadaszenia. W związku z tym właściciele tarasów mogą w dowolny sposób zaprojektować rozwiązanie chroniące przez nadmiernym słońcem czy opadami deszczu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *