Odstraszacz na kuny — jaki rodzaj pułapki będzie najlepszy?

Kuny domowe to drapieżniki, które pokochały osiedla ludzkie, zwłaszcza te w pobliżu lasów. Zwierzęta te lubią żyć na strychach domów. Niestety ich obecność wiąże się z licznymi problemami. Uszkadzają one nie tylko warstwę ociepleniową, ale także mogą doprowadzić do uszkodzeń prądu, czy też izolacji poddasza. Jaki odstraszacz na kuny wybrać, który będzie skuteczny?

Rodzaje pułapek na kuny?

W przypadku drapieżników żyjących w bliskim sąsiedztwie człowieka niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie środków zwalczania „nieprzyjaciela” do gabarytów i sposobu życia zwierzęcia, którego problem dotyczy. Na rynku można spotkać kilka rodzajów odstraszaczy, z których największą popularnością cieszą się urządzenia działające na zasadzie ultradźwięków oraz żywołapki przypominające pudelka z klapą spustową, która po zamknięciu więzi zwierzę w środku. Żywołapki to jedne z najskuteczniejszych i jednocześnie humanitarnych sposobów walki z tymi drapieżnikami.

W ramach działań profilaktycznych, żeby nie doprowadzić do ponownego osiedlenia się kun, można zastosować preparaty chemiczne w aerozolu lub płynie. Zalecane są one do zastosowania na mniejszych powierzchniach typu komora silnika samochodowego, zamknięte przestrzenie typu poddasze. Co istotne, żadne ze wspomnianych preparatów nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Co zrobić, aby kuna nie wracała?

Drapieżniki leśne podobnie jak zwierzęta domowe znaczą swój teren. Jest to o tyle uciążliwe dla właścicieli domów, które już zmagały się wcześniej z tym problemem, że raz oznaczone przez kunę miejsce będzie dla niej nadal atrakcyjne i będzie robić wszystko — by tam wrócić. Jedynym ratunkiem, by nie dopuścić do ponownego się ich osiedlenia, będzie albo zastosowanie specjalnych kratownic maskujących przy poddaszu, czy też w samochodach, albo zastosowanie neutralizatorów zapachu. Są to specjalne preparaty chemiczne, które rozbijają cząsteczki moczu i feromonów neutralizujące niechciany zapach.