Ogrzewanie podłogowe sposobem na efektywny system ciepła w twoim domu

Podłogi drewniane ogrzewane za pomocą ogrzewania podłogowego to najkorzystniejszy system grzewczy dla człowieka. Uwzględnia fizjologiczny rozkład temperatury ciała ludzkiego, obniża także o 2°C temperaturę w pomieszczeniach, przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego. Tego rodzaju ogrzewanie jest instalowane przez Polaków coraz częściej i wypiera systemy grzejnikowe, gdyż to sposób na racjonalne gospodarowanie energią cieplną.

Najważniejsza zaleta ogrzewania podłogowego

Niskotemperaturowość to główny plus, rozwiązania jakim jest ogrzewanie podłogowe. Temperatura jest zdecydowanie niższa niż w tradycyjnych instalacjach, bowiem nie przekracza 45°C. Wówczas można zasilać efektywnie instalację za pomocą kotła kondensacyjnego. Jest on bardziej sprawny niż kocioł gazowy. Dodatkowo wchodzi w grę wspomaganie się pompami ciepła, które pozwalają na wykorzystywanie źródeł zasilania kolektorami słonecznymi. Podłoga drewniana ogrzewana w ten sposób to szansa na zużycie mniejszej energii, a co za tym idzie na niższe kwoty na rachunkach za ogrzewanie.

Ogrzewanie z prawidłowym doborem mocy i sterowaniem

Podłogi drewniane ogrzewane od spodu dają inne odczuwanie ciepła. Przedostaje się one dużą powierzchnią, co jest niezrównanym komfortem. Nie dochodzi też do silnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach oraz nie unosi się kurz, tak jak to w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Istotna jest dobra instalacja, która powinna zapewniać temperaturę nie wyższą niż 20°C na wysokość do dwóch metrów. Zalecana temperatura jaką powinno generować ogrzewanie podłogowe nie może przekraczać 29°C. W przeciwnym wypadku może to wiązać się z niekorzystnym samopoczuciem, pogorszeniem komfortu cieplnego.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Pierwszym z nich jest wodne ogrzewanie podłogowe. Jej prawidłowe działanie wymaga nie pokrywania podłogi dywanem czy meblami w miejscach występowania przewodów grzewczych. Najlepiej, aby wtedy podłoga drewniana była odporna na zmiany wilgotności i temperatury, określa się to mianem niskiego współczynnika skurczu. Ten rodzaj ogrzewania poleca się w domach jednorodzinnych. Kolejnym rodzajem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które w ostatnim czasie staje się bardziej popularne niż kiedykolwiek, ponieważ w nowych budynkach dąży się do niskiej energetyczności lub prawie zerowej. Coraz niższe koszty eksploatacyjne kuszą, a co za tym idzie, ogrzewanie tym sposobem stanie się w niedalekiej przyszłości bardziej oszczędnościowym wariantem. Ponadto wykonanie instalacji elektrycznej pod podłogi drewniane jest tańsze niż w przypadku wodnego ogrzewania, nie ma potrzeby montowania kotła i pomp cieplnych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *