Oświetlenie LED

Oświetlenie ledowe staje się coraz powszechniejsze. Pierwsze produkowane tego typu żarówki dawały słabe światło i miały ograniczone zastosowanie. Obecnie nie tylko mają dużą moc, ale mogą też występować w różnych kolorach. Największą zaletą oświetlenia LED jest jego energooszczędność, dlatego coraz częściej wykorzystywane jest nie tylko w domach i instytucjach publicznych, ale także w latarniach oświetlających ulice i osiedla.

Technologia LED ma bardzo szerokie zastosowanie, ciągle jest rozwijana i udoskonalana. Tego rodzaju oświetlenie może występować w postaci żarówek, ale także listew czy taśm, które mają bardzo duże walory dekoracyjne. Z diod ledowych można tworzyć piękne żyrandole, które ozdobią najbardziej elegancki salon, jednak doskonale nadają się także do podświetlania podwieszanych sufitów czy wnęk. Taśma ledowa sprawdza się także do podświetlania mebli, luster czy półek. Oświetlenie LED coraz częściej stosowane jest także w akwariach. LED-y mogą pełnić także funkcje czysto dekoracyjne. Taśmom ledowym można nadawać dowolne kształty, a dla lepszego efektu umieszczać za szybą czy w szklanych pojemnikach. Ledowe lampki coraz częściej pojawiają się na choinkach lub jako ozdoba salonu lub sypialni. Tego typu oświetlenie sprawdza się nie tylko we wnętrzach. Lampa LED to doskonały pomysł na źródło światła na balkonie czy tarasie. Może występować na przykład w formie małych reflektorków wbudowanych w stopnie schodów, dla ułatwienia poruszania się w ciemności. Taką samą funkcję spełni punktowe oświetlenie wyznaczające ścieżkę w ogrodzie, wiodącą do wyjścia. LED-ami można podświetlać także przydomowe oczka wodne. Oświetlenie to sprawdza się także w reklamie. Wykorzystywane jest do podświetlania tablic informacyjnych, witryn sklepowych, tworzy się z niego widoczne z daleka napisy. Oświetla także elewacje budynków, pozwala na tworzenie świetlnych efektów specjalnych.

Wybierając oświetlenie ledowe nie zwracajmy uwagi na jego moc podawaną w watach, a na ilość lumenów, które są jednostką miary strumienia świetlnego. Największą zaletą oświetlenia ledowego jest jego energooszczędność i wszechstronność.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *