Rekuperacja – jak ją zrobić w starym domu? Sprawdź nasz poradnik!

Masz dosyć wlatującego do Twojego domu nieświeżego powietrza przez nieefektywną wentylację grawitacyjną? Wcale się nie dziwimy, ponieważ od takiego rozwiązania odchodzi coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. Aby zapewnić sobie świeże powietrze, najlepiej wprowadzić rekuperację. Co prawda, powinna być ona zaprojektowana i montowana w czasie budowania domu on nowa, jednak da się ją wprowadzić do już istniejącego budownictwa. Jak to zrobić? O tym wszystkim przeczytasz w naszym poniższym artykule.

Świeże powietrze – dlaczego jest tak ważne?

Jeśli myślisz o rekuperacji, to znaczy, że już trafiła do Ciebie informacja, że pozwala ona nie tylko dostarczać świeże powietrze, lecz także zmniejszać koszty ogrzewania. Bardzo dobrze, że interesuje Cię rekuperacja. W końcu takie rozwiązanie pozwala poprawić warunki bytowe w domu. Oddychanie świeżym powietrze to podstawa poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wprowadzając mechaniczną wentylację zarówno Ty, jak i domownicy odczujecie lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

W budownictwie mieszkalnym niestety deweloperzy wciąż implementują stare rozwiązania. Przykładem jest wentylacja grawitacyjna, która jest nieefektywna. Polega ona na wykonaniu szybów wentylacyjnych, szpar, drzwiach i oknach ze specjalnymi otworami, aby mogło przepływać powietrze. Powstały przeciąg niby jest świeżym powietrzem, który jedynie wychładzał pomieszczenie.

Jednak pojawiają się już deweloperzy, którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania. W kontekście wentylacji symbolem nowoczesnego podejścia jest montaż właśnie wentylacji mechanicznej. To świetne rozwiązanie, pozwalające dostarczać świeże powietrza, jeśli okna są całkowicie szczelne, to termoizolacja doskonale spełnia swoje założenia.

Rekuperacja a istniejący dom

Jak już wspominaliśmy, w istniejącym domu, który ma na koncie już sporo lat, założenie rekuperacji jest możliwe. Jednak trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim ściany muszą być dobrze zaizolowane, a stolarka okienna musi być szczelna. Inaczej wentylacja mechaniczna nie będzie spełniać swoich założeń i w domu będzie panował zaduch.
Dlatego sam projekt wentylacji mechanicznej i systemu rekuperacji musi wykonać specjalista. Jego wiedza, a także doświadczenie powinny pozwolić, na wykonanie instalacji pomimo pewnych niedogodności infrastrukturalnych. Powierzenie zadania specjalistom sprawi, że miejsce kanałów wentylacyjnych będzie odpowiednio dobrane, a także odległości czerpni od wyrzutni będą spełniały polskie normy.