Rekuperator do mieszkania- ciepły dom, z czystym powietrzem

Rekuperatory to urządzenia, których podstawową funkcją jest wymiana ciepła między dwoma lub więcej mediami. Należą do bezkontaktowych wymienników ciepła. Wymienniki ciepła to powszechnie stosowane urządzenia, które różnią się budową, przeznaczeniem i rozwiązaniem zastosowanym do przepływu ciepła. Mają ogromne znaczenie w przemyśle, ale i w ogrzewaniu domów.

Rekuperator do mieszkania – oszczędność eksploatacji

Do podstawowych zalet rekuperatorów należy energooszczędność użytkowania. Ciepło pompowane z zewnątrz jest ogrzewane przez ciepło wychodzące, co pozwala znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do procesu podgrzewania powietrza. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, ciepło wychodzące kierowane jest wprost do komina, co skutkuje stratami ciepła i większą energią na ponowne nagrzewanie ciepła wchodzącego.

Koniec ze smogiem i brudnym powietrzem

Filtry zamontowane w rekuperatorach oczyszczają wpływające powietrze z zanieczyszczeń, smogu, nadmiaru wilgoci i alergenów. Jest to duży plus zarówno dla alergików, pomieszczeń narażonych na występowanie grzybów i pleśni, mieszkańców ceniących czyste powietrze wolne od niechcianych zapachów.

Serwis i konserwacja

Wymienniki ciepła pracują w warunkach specyficznych. Narażone na zanieczyszczenia zewnętrzne, wilgoć, oraz kamień, związki wapnia i rdzy występujące w instalacjach wodnych i systemach ciepłowniczych, które osadzają się na powierzchniach wymiany ciepła i tym samym obniżają efektywność działania. Prowadzi to do zwiększenia kosztów eksploatacji, a nawet do uszkodzenia wymiennika. Konserwacja i regeneracja wymienników, a w tym również rekuperatorów jest konieczna. Od tego zależy wydajność i trwałość urządzenia. Częstotliwość tych prac zależy od temperatury pracy i zastosowania danego wymiennika. Najczęściej wymianie podlegają płyty i uszczelki, czyli części najbardziej narażone na zużycie, a stanowiące istotny element dla prawidłowego funkcjonowania wymienników.