Schody granitowe – stopnie do długowieczności

Budując dom, poza wyborem pokrycia dachu czy rodzaju tynku, będziemy musieli dokonać wyboru schodów. Warte polecenia są schody granitowe. Nadadzą się świetnie nie tylko na zewnątrz, ale i do środka.

Błyszczące, granitowe schody spotkać możemy nie tylko przy wejściu do domów jednorodzinnych. Jeszcze częściej używane są do wykonania stopni prowadzących do intensywnie eksploatowanych budynków użyteczności publicznej. Czy to tylko moda? Zdecydowanie nie! Schody granitowe charakteryzują się bowiem trudną do porównania z jakimkolwiek innym materiałem twardością. Gwarantuje ona, że nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji, schody granitowe będą wyglądać po wielu latach tak samo dobrze, jak pierwszego dnia po ich budowie. Podczas gdy na „wyślizgane” schody wykonane z lastriko można trafić już wielu kilkunastoletnich budynkach, o tyle, by wyszlifować butami granit, potrzeba wielu dziesięcioleci.

Schody granitowe na zamku i w domku jednorodzinnym

Schody granitowe spotykane są w wielu historycznych budowlach i pomimo ich wielowiekowej historii nadal często znajdują się w idealnym stanie. Próżno szukać dla schodów granitowych jakiejkolwiek konkurencji. Zdecydowanie tańszą opcją jest drewno. Materiał ten może jednak konkurować ze schodami granitowymi jedynie we wnętrzach budynków. Drewniane schody narażone na wilgoć, upał i mróz nie wytrzymają dłużej niż kilka sezonów. Co innego ze schodami granitowymi. Te przetrwają każde warunki. Nie straszny im mróz i rozszerzająca pod jego wpływem objętość woda. Z tego względu schody granitowe cieszą się dużą popularnością także i dzisiaj. Ze względu na swój dostojny charakter, stosowane są wcale nie rzadziej także i we wnętrzach budynków, w których wcale nie są już wystawiane na tak ekstremalne warunki atmosferyczne. Schody granitowe charakteryzują się także wysoką wytrzymałością. Dobrze zainstalowane nie rozczarują nas żadnymi pęknięciami czy często pojawiającymi się na innych materiałach odbarwieniami.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *