Dobre okna PCV

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie ona wyglądają podobnie, różnic jest sporo. Ja wybrać dobre okna PCV? Poznań to firma Oknario. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

Zakup okien to spore wyzwanie. Zwłaszcza dobranie optymalnego stosunku jakości do ceny. Dobre okna powinny przez wiele lat działać bezawaryjnie, dlatego warto przy ich wyborze dobrze poznać cechy, które zagwarantują nam taki właśnie stan.

Odchudzaniu nie!

Zanim określimy, co powinny mieć okna, które chcemy zamontować w swoim domu, warto poznać najważniejsze parametry profili okiennych. Profile mogą być klasy A, B lub C. Oznacza to, iż ścianki konstrukcyjne mogą mieć od 2,8 mm grubości do 2,5mm. Różnica wygląda niepozornie, ale odgrywa istotną rolę. Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne. Warto zatem sprawdzić klasę profilu. Przy wyborze okien warto wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła przez okno. Generalna zasada – im jest on niższy tym lepiej, gdyż mniejsza jest utrata ciepła. Bardzo istotnym jest, aby mieć ustalone w umowie współczynniki dla każdego okna, a nie tylko dla samych szyb! Najlepiej, gdy nie przekracza on 0,8 W/m2K. Należy zawsze sprawdzać w umowie czy współczynnik dotyczy tylko szyby, czy całego okna. To bardzo istotna różnica.

Uzbrojenie i okucia

Wszystkie profile PCV wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia.

Warto wiedzieć, że powinno się stosować zbrojenie min. 1,5mm. Dodatkowo zbrojenie powinno być przykręcane do profilu nie rzadziej niż co 30 cm. Większość producentów stosuje okucia znanych firm, ale już nie wszyscy informują o ilości punktów ryglowania, a to parametr, który decyduje o szczelności i funkcjach okna. Oczywiście również o cenie. Zbyt uboga kombinacja elementów okucia, nawet najlepszej firmy, nie zagwarantuje bezawaryjności, szczelności i bezpieczeństwa. Nawet tak na pozór banalny element jak klamki może doprowadzić do sporej irytacji, jeśli zostanie zlekceważony przy wyborze okna. By działały bezawaryjnie, warto sprawdzić, z czego są wykonane. Jeżeli użyto kiepskich wyrobią się w pierwszym roku użytkowania.