Budujesz dom? Pomyśl o nowoczesnym systemie odkurzania
Decydując się na budowę domu, z całą pewnością warto pomyśleć nie tylko o jego powierzchni, systemach ogrzewania czy wykończeniach. Inteligentne rozwiązania dotyczą również innych kwestii, w tym sterowania oświetleniem, sprzętami RTV lub alarmem. Niewątpliwie warto też pomyśleć o sprzątaniu. Możliwość zainstalowania centralnego systemu sprawdza się w każdym domu, a najlepiej wykonać taką inwestycję na etapie budowy. Nowoczesne odkurzacze centralne gwarantują wysoką wydajność, ograniczają bałagan i sprawdzają się w przypadku alergików.
Rury w ścianach, a nie w schowku
Instalacja centralnego odkurzania jest skomplikowana, ale tylko pozornie. Jest to system rur wbudowanych w ścianach, które wiodą do jednostki centralnej, umieszczonej w którymś z pomieszczeń gospodarczych, takich jak kotłownia czy garaż. To właśnie do tego zbiornika wędrują zanieczyszczenia, tam podlegają filtracji, a powietrze usuwane jest na zewnątrz. Oczywiście odkurzacz centralny składa się też z wielu mniejszych elementów. W zależności od potrzeb można się zdecydować na określoną liczbę gniazd w ścianach, do których podłączane będą węże bądź końcówki sprzątające. Warto zdecydować się na tego rodzaju instalację na etapie budowy czy projektowania domu. W innym przypadku trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami i bałaganem, czego można oczywiście uniknąć, kiedy montaż takiego systemu połączy się na przykład z generalnym remontem.
Wspomniane zalety takiego rozwiązania to nie tylko rurociągi w ścianach. Opcja chowanego węża jest jeszcze wygodniejsza, ponieważ nie trzeba go przechowywać na przykład w schowku. Zanieczyszczenia usuwane do rur nie unoszą się w powietrzu, a zatem takie urządzenie stanowi ulgę dla alergików. Centralna jednostka w piwnicy oznacza też, że generuje się zdecydowanie mniej hałasu, na co wpływ mają dodatkowe wyciszenia.
Szufelka zbierze kurz i resztki z podłogi lub blatu
Doskonałym i bardzo komfortowym rozwiązaniem są tak zwane szufelki automatyczne. To części instalacji, które wyglądają jak niewielkie schowki. Można je umieścić przy podłodze, wbudowane w mebel, albo przy blacie kuchennym – w tym przypadku bywają częścią instalacji w ścianie. Po uchyleniu drzwiczek kurz, resztki jedzenia i inne niewielkie zanieczyszczenia wsysane są do środka. W ten sposób w krótkim czasie i w bardzo łatwy sposób można się pozbyć brudu. Warto podkreślić, że tego typu opcja jest nie tylko wydajna, ale także estetycznie się prezentuje i bez kłopotu można ten system dopasować do stylistyki wnętrza.