Filtr odwróconej osmozy — jak działa, czemu się go stosuje?

Wbrew temu, co wiele osób myśli woda może znacząco różnić się od tego, co uznamy za taką samą wodę i wygląda dosłownie tak samo. Znajdziemy w niej bowiem wiele niewidocznych związków, które trzeba usunąć, na przykład używając w tym celu filtr odwróconej osmozy. Co to za rodzaj filtra i czym się wyróżnia?

Filtr odwróconej osmozy — co to i jakie zanieczyszczenia usuwa z wody?

Systemy wykorzystujące filtr odwróconej osmozy są już nam znane od naprawdę wielu lat. Ten sposób uzdatniania wody wynaleziono jeszcze w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście od wtedy filtry do odwróconej osmozy znacząco się zmieniły, lecz sama zasada działania jest podobna. 

 

Z pomocą filtrów odwróconej osmozy usuwa się znaczną większość zanieczyszczeń z wody i uzdatnia się ją między innymi do picia. Pozwala ona na usunięcie sporej części zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych oraz chemicznych. Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii w takim filtrze. 

Jak działa filtr odwróconej osmozy?

Zasada działania jest dość prosta. Woda przepuszczana jest przez szereg filtrów osmotycznych, czyli specjalnych membran. Charakteryzuje je półprzepuszczalność oraz to, że są bardzo cienkie. W ten sposób przepuszczają przez siebie tylko wodę i wyłapują sporo niepożądanych w wodzie zanieczyszczeń. 

 

Woda w trakcie odwróconej osmozy jest poddawana filtracji wstępnej, a następnie właśnie osmotycznej. W ten sposób można z niej usunąć praktycznie wszystko od minerałów przez bakterie oraz wirusy po nawet pierwiastki radioaktywne. 

Dlaczego w uzdatnianiu wody stosuje się filtr odwróconej osmozy?

Powodów jest wiele. Należy do nich przede wszystkim ogromna dokładność takich filtrów, które pozwalają na usunięcie większości zanieczyszczeń. Oprócz tego pozytywnie wpływają także na walory smakowe oraz zapachowe wody, a także sprawiają, iż można ją wykorzystać na znacznie więcej sposobów niż tylko picie. Filtr odwróconej osmozy przygotowuje wodę także na wykorzystanie w systemach wrażliwych na osady mechaniczne w postaci tak zwanego kamienia.