Kryzowanie grzejnika – na czym polega?

Już od wielu lat, tradycyjne grzejniki, nazywane też kaloryferami, uchodzą za integralny element wyposażenia większości domów i mieszkań. Trudno jest się temu zresztą dziwić – mowa tu bowiem o rozwiązaniu sprawdzonym, zapewniającym optymalny komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach. Niestety, czasem zdarza się, że nawet prawidłowo zamontowany grzejnik nie jest w stanie osiągnąć pełni swojej efektywności. Powodem jest tu najczęściej zaburzony przepływ wody. W takich sytuacjach, zaleca się przeprowadzenie tzw. regulacji wstępnej, nazywanej również kryzowaniem grzejnika. Oto, co powinniśmy wiedzieć na temat tej niezwykle praktycznej procedury.

 

Kryzowanie krok po kroku

 

W wyniku zaburzonego przepływu wody, możemy zetknąć się z sytuacją, w której do jednego grzejnika może napływać więcej podgrzanej cieczy, niż do drugiego, znajdującego się w tym samym pomieszczeniu. To z kolei sprzyja nie tylko wychładzaniu się wnętrz, ale również większym rachunkom za ogrzewanie. W takich sytuacjach, konieczne jest przeprowadzenie właśnie kryzowania grzejnika, czyli regulacji nastaw zaworów. Ma to na celu zmniejszenie przepływu wody tam, gdzie jest on zbyt duży i zwiększenie go w miejscach, w których panują wszelkie zaburzenia. Procedura ta polega na zdjęciu głowicy, a następnie dostosowaniu położenia pierścienia nastawczego. Punktem odniesienia jest tu kropka lub inne oznaczenie, umieszczone przez producenta grzejnika. Pamiętajmy jednak, że chociaż kryzowanie bez użycia specjalistycznych narzędzi jest możliwe, konieczne może być przeprowadzenie tej procedury kilkukrotnie, zanim uda nam się ustawić właściwe parametry.

 

Inteligentna alternatywa

 

Rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się również inteligentne głowice z termostatami. Komponenty te dostosowują bowiem parametry pracy automatycznie, eliminując tym samym konieczność przeprowadzania kryzowania grzejnika. Po połączeniu z bramką internetową tudzież jednostką koordynującą, inteligentna głowica pozwala nam chociażby na sprawniejsze dostosowanie ogrzewania do naszych potrzeb, poprzez zaprogramowanie indywidualnych harmonogramów dla konkretnych przedziałów godzinowych. Niezawodne produkty tego typu znajdziemy chociażby w ofercie uznanej, polskiej firmy SALUS.